UWAGA! przeglądasz archiwalną wersję strony schroniska! Aby przejść na nową stronę kliknij tutaj.
ARCHIWUM:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 
POMYŚL O ZWIERZĘTACH - NIE STRZELAJ!

Jak pomóc zwierzętom przetrwać Sylwestra?

POMYŚL O ZWIERZĘTACH - NIE STRZELAJ ‼️‼️‼️
____________


Wielkimi krokami zbliża się najgorszy, najtrudniejszy dla zwierząt wieczór - Sylwester. Niestety radośni piromani już teraz szykując się do sylwestrowej nocy próbują i testują nabyte w promocjach wynalazki wybuchowe. Już TERAZ musimy szczególnie uważać na naszych Braci Mniejszych, którzy w przeciwieństwie do ludzi nie widzą frajdy i nie mają radochy z wybuchów petard i fajerwerków.

Co roku w tym najtrudniejszym czasie (Sylwester i pierwsze dni stycznia) - do schroniska trafia mnóstwo zwierząt. Co roku w tym czasie telefon w schronisku rozpala się do czerwoności - to dzwoni "...mądry Polak po szkodzie".
....bo pies się wyrwał ze smyczy
....bo pies NIE był na smyczy i uciekł
....bo pies w panice podkopał się pod ogrodzeniem lub przeskoczył przez ogrodzenie
....bo ....bo ....bo

A kto płaci najwyższą cenę? Zwierzęta.
BĄDŹ ODPOWIEDZIALNY - ZADBAJ O SWOJEGO CZWORONOŻNEGO PRZYJACIELA!

‼️ NIE STRZELAM W SYLWESTRA ‼️ 


Jak pomóc zwierzętom przetrwać Sylwestra?

Oto kilka rad i porad, które warto przeczytać i podać dalej. 

1. CHIP
Chip to najlepsze zabezpieczenie dla zwierzaka w przypadku zagubienia lub ucieczki.
Chip to ochrona zwierzęcia na całe życie. ALE! Należy pamiętać o uaktualnianiu danych w chipie - jeśli zmieniasz numer telefonu lub adres, te dane TEŻ trzeba zmienić w chipie.


2. ADRESATKA
Kup dla swojego zwierzaka ADRESATKĘ, którą przyczepia się do obroży. Jeśli zerwie się ze smyczy, adresatka będzie przy obroży, a ktoś kto znajdzie psa natychmiast Cię powiadomi. Adresatka kosztuje KILKA złotych. Warto zainwestować kilka złotych w bezpieczeństwo swojego przyjaciela.


3. SPACER
Uważaj SZCZEGÓLNIE na spacerach, nigdy nie wiadomo gdzie i kiedy ktoś odpali petardę lub urządzi fajerwerkowy pokaz. SMYCZ to absolutna konieczność!
Nie mów i nie myśl: "Mój pies zawsze pilnuje się". To "zawsze" może skończyć się w schronisku, no i po co? "Mój pies nie reaguje na wystrzały" - to że pies nie reagował rok temu, dwa, pięć, wcale nie znaczy, że właśnie teraz nie zareaguje. Myśl za psa, bądź ODPOWIEDZIALNY. SMYCZ! SMYCZ! SMYCZ!


Jeśli wiesz, że Twój pies boi się wystrzałów, reaguje na nie panicznie, wyrywa się ze smyczy - załóż mu na spacer DWIE obroże (smycz z dwoma karabińczykami zapinamy wtedy do dwóch obroży) lub szelki i obrożę.
Do obroży przyczep ADRESATKĘ. Jeśli wyrwie się z szelek - wciąż będzie miał obrożę z adresatką. NIE wychodź na spacer późnym wieczorem!
Chociaż teraz i w ciągu dnia co chwilę słychać odgłosy wystrzałów.
A jeśli Twój pies nie chce wyjść na dwór, chowa się, ucieka w mieszkaniu - NIE zabieraj go na siłę na spacer. Lepiej żeby zesiusiał się w domu, niż narażać go na potworny stres.


4. PRZYGOTUJ MIESZKANIE
Zamknij okna, zasłoń rolety, zasłony, żaluzje. Włącz głośniej spokojną muzykę. Zachowuj się NATURALNIE - pamiętaj, że pies doskonale wyczuwa Twój nastrój. Jeśli Ty będziesz zdenerwowany, on będzie nie mniej. Jeśli pies ma w domu swój ulubiony kąt, kryjówkę - zostaw mu dostęp do tego miejsca.


5. PODAWANIE LEKÓW
NIE podawaj ŻADNYCH leków na własną rękę. Wszelkie leki powinny być podane tylko i wyłącznie po konsultacji z LEKARZEM. W żadnym wypadku NIE podajemy psom acepromazyny, czyli Sedalinu! Podawanie jakichkolwiek leków MUSI być skonsultowane z lekarzem.


6. PRZYTULANIE
Jeśli Twój pies kiedy jest przestraszony SAM przyjdzie do Ciebie, będzie chciał się wtulić, przytulić - przytul. Przytul, głaszcz, mów spokojnym głosem.
Ale jeśli pies skryje się w swojej kryjówce w domu - NIE wyciągaj go na siłę, nie przytulaj. Możesz usiąść w pobliżu, czasami coś powiedzieć, żeby wiedział że jesteś blisko. Przytulanie psa w sytuacji kiedy ten jest MOCNO zestresowany ma odwrotny skutek niż przytulanie, pocieszanie człowieka. Przytulanie psa w sytuacji stresowej POTĘGUJE i wzmacnia jest stres. Bardzo ważny jest ton głosu - mów do psa spokojnie, nie krzycz, nie podnoś głosu.


7. PSY MIESZKAJĄCE NA ZEWNĄTRZ
Jeśli wiesz, że Twój pies boi się wystrzałów, może warto zaprosić go na tą noc do domu, do garażu? Może warto sprawdzić czy w Twoim ogrodzeniu nie ma dziur, czy pies wcześniej nie zrobił podkopu pod siatką?


8. ROZSĄDEK PONAD WSZYSTKO
Na nic wszelkie rady i porady, jeśli naszym zachowaniom i postępowaniu nie będzie towarzyszył rozsądek. Musimy myśleć za naszego czworonoga. Zapobiegać, a nie potem leczyć...

_______

 

Schronisko dla Zwierząt w Łodzi
ul.Marmurowa 4
tel.42/ 656 78 42


« Powrót


Hosting naszej strony zapewnia Ogicom