PODSTAWOWA OPIEKA

 


Karmienie

Sucha karma dobrej firmy (nie z marketu) dostarcza zbalansowanej diety dorosłym psom i może być mieszana z wodą, czy karmą puszkową. Psy są zwierzętami MIĘSOŻERNYMI i podstawę ich menu powinno stanowić MIESO. Mogą także jadać białe sery, gotowane jajka, warzywa i owoce.Dla psów możemy też przygotowywać posiłki sami, ale podstawę ich (przynajmniej 50%) powinno stanowić białko zwierzęce – mięso, biały ser, ryby bez ości. Po 25% węglowodany (ryż, makaron, płatki) i warzywa gotowane lub drobno utarte. Nie dodajemy soli, ani innych przypraw.

Szczeniaki powinny być karmione karmą wysokiej jakości, najlepiej przeznaczoną specjalnie dla szczeniąt. 

Pies powinien mieć cały czas dostęp do świeżej, zimnej wody. Należy regularnie myć miski od jedzenia i wody. 

Nie należy karmić psa:

 

Należy ograniczyć podawanie kości, szczególnie psom starym i z problemami trawiennymi.

 

 

Ćwiczenia


Psy potrzebują ruchu  dla zdrowia. Ćwiczenia również zapobiegają nudzie u psów, która może prowadzić do złych zachowań. Gry i zabawa zaspokoją wiele z instyktownych psich potrzeb takich jak kopanie, gryzienie, pogoń, aportowanie i przystosowanie do życia w stadzie. 

Indywidualne ćwiczenia mogą się różnić w zależności od rasy, płci, wieku i stanu zdrowia zwierzęcia, ale parę dłuższych spacerów po okolicy każdego dnia na pewno  nie zaszkodzi. Psy ras szczególnie aktywnych, jak husky, owczarki, pinczery, dobermany, boksery, teriery i ich mieszańce potrzebują dużej porcji ruchu i zajęcia. Pozbawione możliwości rozładowania energii i napięcia, staną  się utrapieniem dla właściciela i sąsiadów.

 

Higiena


Należy pamiętać, że psy potrzebują regularnych kąpieli, czesania, szczotkowania sierści, Niektóre również strzyżenia lub trymowania. Jeśli nie jesteśmy sobie w stanie poradzić z zabiegami higienicznymi, możemy powierzyć je specjalistom w Salonach Psiej Pielęgnacji. Ważne, aby nie dopuścić do skołtunienia sierści, co najczęściej bywa powodem  chorób skóry, jest uciążliwe dla zwierzęcia i kłopotliwe dla właściciela. Jeśli będziemy samodzielnie kąpać psa w warunkach domowych, pamiętajmy o dokładnym spłukaniu sierści, aby pozbyć się pozostałości szamponu, oraz gruntownym wysuszeniu, szczególnie w chłodniejszej porze roku, aby zapobiec przeziębieniu psa. Kąpiemy psa rozczesanego. Jeśli nie jest to możliwe, włos skołtuniony należy ostrzyc.

Niezbędne przybory: szczotka, grzebień, szampon dla psów , płyn do czyszczenia uszu. Nożyczki z zaokrąglonymi końcówkami.

 

Podnoszenie i przenoszenie psa


Najłatwiej podnosić małe psy. Aby podnieść szczeniaka lub małego psa, połóż jedną rękę pod klatką piersiową psa, a drugą ręką lub przedramieniem podtrzymaj jego nogi i zad. Nigdy nie próbuj podnosić lub chwytać psa za przednie łapy, ogon czy tył szyi. Jeśli musisz podnieść dużego psa, podnieś go oburącz od dołu, podtrzymując jego klatkę piersiową jedną ręką, a jego tylną część ciała drugą. Psy duże bezpieczniej jest podnosić  w asyście drugiej osoby.

 

Warunki w domu


Twój pies potrzebuje ciepłego, miękkiego  posłania do odpoczynku, z dala od ruchliwej części  mieszkania. Posłanie musi być na tyle duże, aby pies mógł się swobodnie wyciągnąć na boku. Dla małych piesków można przygotować koszyk lub budkę wiklinową z ciepłym kocykiem.   Jeśli pies spędza dużo czasu na zewnątrz, upewnij się, że ma dostęp do cienia i dużej ilości chłodnej wody w upale oraz schronienia, gdy jest zimno i deszczowo. Psy pilnujące posesji muszą mieć wygodną, ciepłą i sucha budę.Wyprawka dla psa:

 

Znakowanie psów


Upewnij się, że Twój pies jest odpowiednio oznakowany.  Najlepiej  jeśli   jest  zachipowany. Jest to praktycznie niebolesny zabieg wszczepienia   pod skórę mikroprocesora, zawierającego unikalny numer, który może być później odczytany za pomocą specjalnego czytnika - z tym numerem w bazie danych związane są dane i kontakt do właściciela. Gdy pies się zgubi, nawet daleko od domu, automatycznie można sprawdzić kto jest jego właścicielem i powiadomić  go o miejscu pobytu psa. Zachipować psa można w wielu lecznicach weterynaryjnych na terenie Łodzi. Wszystkie psy pochodzące ze schroniska są zachipowane.  Jeśli jeszcze nie udało się psa zachipować, warto umieścić na obroży tzw. adresówkę : plakietkę  lub przywieszkę z  numerem telefonu do właściciela.