UWAGA! przeglądasz archiwalną wersję strony schroniska! Aby przejść na nową stronę kliknij tutaj.
O NAS


 

Działalność

 

1. Chipowanie psów

Znakowanie psów poprzez chipowanie i ich rejestracja to wspaniałe rozwiązanie problemu zaginionych psów. Chipowanie polega na wprowadzeniu pod skórę zwierzęcia mikrochipu, zawierającego unikalny 15 - cyfrowy kod, do którego przypisane są w komputerowej bazie danych informacje o psie oraz nazwisko i adres właściciela. W przypadku gdy zaginiony, oznakowany pies trafi do Schroniska możemy za pomocą specjalnego czytnika odczytać jego dane i poinformować właściciela o miejscu pobytu pupila. Dlatego też chipowanie jest takie ważne - pozwala ono na identyfikacje psa i znalezienie jego właściciela nawet w przypadku, gdy pies zagubi się daleko od domu. Polecamy więc zachipowanie swojego psa, można to zrobić w wielu lecznicach weterynaryjnych w Łodzi.

W naszym schronisku wszystkie dorosłe psy są zachipowane - funkcjonuje u nas system elektronicznej rejestracji i identyfikacji zwierząt p.n. Indexel.

Mamy nadzieję, że w przyszłości każdy pies zostanie zarejestrowany i oznakowany, ułatwi to i przyspieszy odnajdywanie zaginionego psa.

Oznakowanie psa wymagane jest obecnie przy wyjazdach zagranicznych do państw Unii Europejskiej - numer microchipa i data szczepienia wpisywane są do paszportu zwierzęcia. Mikrochipy, które stosujemy w Schronisku spełniają wymagania normy ISO 11784

Norma ISO 11784 określa parametry kodu numerycznego - kod 38 bitowy, w którym zawarte są , z góry ustalone kody identyfikacyjne np. 3-cyfrowy kod państwa. Mikroprocesory są całkowicie bezpieczne i obojętne dla organizmu. Trwałość mikroprocesora jest nieograniczona, przewidziana na cały okres życia zwierzęcia. Wzbudzenie mikroprocesora następuje na skutek oddziaływania pola magnetycznego wytwarzanego przez czytnik. Podskórne wprowadzenie mikroprocesora jest zabiegiem prostym, niebolesnym, nie wywołującym stresu i nie wymagającym usypiania zwierząt. Może być wykonane w trakcie przeprowadzania rutynowych szczepień.

2. Ograniczanie populacji bezdomnych zwierząt

Dlaczego to takie ważne? Sterylizacja i kastracja oraz antykoncepcja zapobiega przypadkowym pokryciom samic, a co za tym idzie - niechcianemu potomstwu. Jakże często bowiem zdarzają się przypadki, że suka bądź kotka ma młode, z którymi ludzie nie mają co zrobić - starają się rozdać po znajomych, dają ogłoszenia, czy po prostu oddają do schroniska, usypiają, a niektórzy nawet wyrzucają (!). Przecież czasami wystarczy chwila nieuwagi - gdy suczka ma cieczkę czy kotka jest w okresie rui. To tyczy się oczywiście zwierząt, które mają domy i których właściciele i tak starają się, aby uniknąć takich wypadków. Większym problemem są rozmnażające się zwierzęta bezdomne. W ten sposób rośnie populacja bezpańskich zwierząt, na terenach wiejskich/leśnych tworzą się sfory psów, które mogą zagrażać człowiekowi, a w miastach po prostu przybywa błąkających się psów, trafiających potem do schroniska (stąd schroniska są takie przepełnione). Wśród psów zdarzają się także "niedopasowane pary" - duży samiec i mała suka - kiedy to poród kończy się często śmiercią dla samicy.


O Schronisku
Działalność
Podziękowania
Pseudohodowcy